Alergia na mleko krowie to jedna z najbardziej kłopotliwych alergii pokarmowych.
Na szczęście istnieją zamienniki.
Mleko kozie jest tolerowane przez większość uczulonych na mleko krowie i może być używane zastępczo do wszystkich celów gospodarczych. W przypadku dzieci, które przez długie okresy są odżywiane wyłącznie lub głównie mlekiem kozim, konieczne są regularne badania krwi, żeby w porę rozpoznać anemię wywołaną piciem mleka koziego (bardzo rzadka).
Mleko owcze nie jest szeroko dostępne, ale nadaje się równie dobrze jak mleko kozie.
Mleko klaczy ze względu na swój skład nadaje się bardzo dobrze dla osób z wrażliwą skórą. Można je sprowadzać w postaci zamrożonej.
Mleko sojowe to jeden z najbezpieczniejszych zamienników tradycyjnego mleka. Jest bogate w witaminę E, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, wapń, fosfor, białko, lecytynę i kwas foliowy. Z mleka sojowego wytwarza się także ser tofu, bogaty w wapń i białko, mogący posłużyć jako zamiennik tradycyjnego sera czy twarogu. Mleka sojowego nie zaleca się jednak dla dzieci poniżej 5 roku życia.
Mleko kokosowe nie zawiera laktozy jest bogate w wapń, magnez, potas, fosfor i żelazo. Jest źródłem witamin, minerałów, aminokwasów, zdrowych tłuszczy, przeciwutleniaczy, węglowodanów, błonnika i białka. Pozytywnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie.
Mleko ryżowe w porównaniu z innymi rodzajami mleka zawiera najmniej wapnia i białek. Ma delikatny smak, może wydawać się nieco mdłe, dlatego proponuje się je raczej jako podstawę do przygotowywania dla dziecka deserów niż jako napój. Nie zawiera glutenu, jest bogate w tryptofan i witaminy z grupy B. Sugeruje się by ten produkt podawać od 10 miesiąca życia.